E-SPOR

E-SPOR

E-Spor sanal ortamda genellikle video oyunu ile yapılan müsabakalara verilen isimdir. Bilgisayar ve konsol oyunlarında oyuncular arasında düzenlenen ligler, turnuvalar ve yarışmalar E-Spor olarak nitelendirilmektedir. E-Spor dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaşmakta ve gün geçtikçe artan bir kitleye sahip olmaktadır. Ülkemizde ve dünyada bu alana ilişkin yapılan yatırımlar, bu sektörün geleceğine dair büyük bir ışık tutmaktadır. Bizler E-Spor’un yalnızca bir bilgisayar oyunundan ibaret olmadığını biliyoruz. Matrix Yazılım Anadolu Lisesi olarak tüm okullarımızdaki öğrencilerimizin bir spor dalı olarak E-spor ile ilgilenmelerini teşvik ediyor ve onlara yeni kariyer alanları yaratıyoruz.

“Oyun ve gerçeklik ayırt edilemez olacaklar.” -ELON MUSK

Oyun marketleri için analizler yayınlayan Newzoo’ya göre, küresel oyun pazarı 2020 itibarıyla 159 milyar dolara ulaştı. 2,7 milyar olarak belirlenen mobil oyuncu sayısının ise 2023 yılında 3 milyarı geçmesi bekleniyor.

Oyun sektörünün pandemide en çok büyüyen sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “2020’de oyun sektöründe öngörülmeyen bir büyüme yaşandı. Ticaret Bakanlığı tarafından mobil uygulama ve oyun geliştiren firmalara kapsam ve ihtiyaç yönünden fon olarak geri ödemesiz şekilde gerekli destekler veriliyor.

E-sporun Faydaları Nelerdir?

E-spor bireylere;

● Stratejik düşünme,

● Analitik yorum yapma,

● Hızlı ve pratik olma,

● Yorumlama,

● Yabancı dil,

● Soyut düşünebilme,

● Hayal kurma,

● Dünyanın diğer ülkelerindeki sosyal ağlarla iletişim,

● Derinlik algısını güçlendirme,

● Algı ve heyecan kontrolü,

● Sabırlı olma,

● Farklı düşünebilme,

● Dizayn ve estetik,

● Bilgiyi derinleştirme ve kalıcı hale getirme,

● Geniş perspektiften bakma,

● Layers (katmanlar) oluşturma ve bu katmanlar arasında ilişkilendirme yapma,

● Sinapsları geliştirme,

● Sosyalleşme,

● Farklı kültürlerle tanışma,

● Beynin sağ ve sol lobunun birlikte geliştirme,

● Kendi yeteneklerini keşfetme kabiliyetleri kazandırır.

*Sinapslar; nöronların (sinir hücrelerinin) diğer nöronlara ya da kas veya salgı bezleri gibi nöron olmayan hücrelere mesaj iletmesine olanak tanıyan özelleşmiş bağlantı noktalarıdır.