YAZILIM DİLLERİ

YAZILIM DİLLERİ

Öğrencilerimize 9.sınıfta Python programlama dili ile programlamanın temellerini öğrenirler. Python programlama dilinin basit ve temiz bir söz dizimi vardır. Bu özelliğinden dolayı program yazmak, yazılan programı okumak ve anlamak diğer dillere nazaran daha kolaydır. Python’da hızlı bir şekilde program geliştirilebilir. Python’un son derece basit ve hızlı bir şekilde kod geliştirilebilen bir programlama dili olduğu görülmektedir.

Python, birçok işletim sisteminde sıkıntısız bir şekilde çalışabilmektedir: Windows, Linux/Unix, Mac OS X ve daha fazlası.

Python ile;

● Yapay zekâ ve makine öğrenmesi

● Web uygulamaları

● Bilimsel hesaplamalar

● Veri analizi

● Masaüstü uygulama geliştirme

● Ağ ve soket programlama

● Nesnelerin interneti

● Kriptoloji

● Sistem yönetimi

● Oyun geliştirme vb. uygulamaları yapabilirler.

Matrixli öğrencilerimiz 10.sınıfta C# ile nesne yönelimli programlamaya giriş yaparak yazılımın temel taşları olan sınıf, metot, kalıtım, soyutlama gibi önemli kavramları öğrenirler. C# Microsoft tarafından geliştirilen modern bir programlama dilidir. Dünyanın en popüler programlama dillerinden biridir. C# nesne tabanlı bir programlama dilidir. Öğrenilmesi kolay, esnek, güvenli, çok yönlü ve modern bir yapıya sahiptir. C# ile birbirinden farklı yazılım programları kolayca kodlanabilmektedir. Masaüstü, web, mobil, bulut, oyun gibi birçok uygulamayı C# kullanarak oluşturabiliriz.

C# ile;

● Konsol Uygulamaları

● Web uygulamaları

● Mobil Programlama

● Windows Form Uygulamaları

● DLL yazma (Dinamik kütüphaneler oluşturma)

● Web Servisleri

● Masaüstü uygulama geliştirme

● Oyun geliştirme vb. uygulamaları yapabilirler.

Matrixli öğrencilerimiz, Web Uygulamaları (FrontEnd) dersi ile web programcılığına dair temel kavramları öğrenirler.

Html5 öğrenerek web sayfalarında paragraf, metin biçimlendirme, sayfa düzeni, resim-video gibi temel kavramların nasıl kullanacağını bilirler ve uygularlar.

CSS ile web sayfalarını görsel açıdan (boyut, renk , font vs.) biçimlendirirler. Web sayfalarına renk, düzen ve esneklik katarak daha fazla kullanıcının ilgisini çekmemizi sağlarlar.

JavaScript ile değişkenleri, kontrol ve döngü yapılarını, dizileri ve fonksiyonları kullanarak etkileşimli ve dinamik web sayfaları hazırlarlar.

Öğrencilerimiz Veritabanı dersiyle SQL sorgu dilini öğrenirler.

SQL, belli kriterler içerisinde verileri size sunma ve sorgulama demektir. Bir nevi sorgulama dili denilmektedir. Sorgulama sırasında veriler üzerinde işlemler yapmamızı sağlamaktadır. Öğrencilerimiz SQL dilini kullanarak MSSQL olmak üzere tüm veritabanlarında veri sorgulamaları yapabilecekler.

Yazılım programımızı alan öğrencilerimiz bilgiyi üretime, üretimi de pazara sunma ve hayattaki geçerliliğini görme şansına sahiptirler. Girişimcilik ruhları desteklenen öğrenciler, şirket yönetebilme yeteneğine sahip olurlar ve bu yeteneğin hayatta karşılığının olmasını sağlarlar. Yapmış oldukları tüm projeler, eğer özgünse öğrencilerin kendi adlarına veya çalışma grubundaki arkadaşları adına tescillenir.

Öğrencilerimiz birer dünya vatandaşı olarak yetişirler. Aynı zamanda entelektüel kişilik özelliklerini geliştirirler. Gerek kitap okuma gerek kültürel geziler ve değişik sosyolojik etkileşimler ile bu kimliklerini beslerler.

Eğitimleri öğrencilerin kültürleri haline gelir. İnovatif bir yapıya sahip olan okulumuz, öğrencilerini de sürekli geliştiren ve üreten bireyler olarak yetiştirir. Bir ayakları uzay boşluğunda bir ayakları da toprağa basan bireyler olarak yetişirler.

Kendine Güven - Öğren - Düşün - Anla - Tasarla - Geliştir - Yap - Uygula - Gör aşamalarını öğrencilerimiz anasınıfından itibaren günden güne gelişimleri ile tamamlarlar. Dünyayı, hayatı, doğayı, insanları, olguları keşfetme duyguları kültür haline gelene kadar bu süreç devam eder. Bu kültür ile yetişmiş bireyler ömür boyu üretken, paylaşımcı ve mutlu olurlar.